Urlop i czas odpoczynku od pełnienia zawodowych obowiązków jest kluczowy dla zachowania zdrowia – i fizycznego, i psychicznego. Nauczyciele to grupa zawodowa, która powinna w sposób szczególny dbać o swój dobrostan w tym zakresie. Okres letni to moment na podsumowania minionego roku i wytchnienie, ale też zebranie sił na nadchodzące wyzwania i zadania w kolejnym roku szkolnym. Ważne, żeby czas wakacji był również momentem na spędzenie czasu z bliskimi, kontakt z przyrodą i rozwijanie zainteresowań. Niemniej, po dłuższym, kilkutygodniowym urlopie powrót do pracy może okazać się stresujący – i zamiast czerpać przyjemność z ostatnich dni lata, narasta napięcie związane z natłokiem myśli dotyczących pracy. Jak sobie z tym poradzić?
Spis treści:
Długi urlop- przywilej czy przekleństwo?
Kilkutygodniowy urlop sprawia, że możemy naprawdę odpocząć i odciąć się od natłoku obowiązków w pracy. Ten czas pozwala na zadbanie o swoje potrzeby na wielu poziomach – od tych związanych z relaksem po te dotyczące zaległych wizyt w urzędach czy gabinetach medycznych. Korzyścią długiego urlopu jest na pewno redukcja stresu, poprawa jakości relacji społecznych, poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego. Tym samym, przedłużający się czas bez pracy to ryzyko trudności z ponowną adaptacją po powrocie z urlopu, rozproszenie uwagi, problem z wypracowaniem nowej rutyny codziennych nawyków. W takiej sytuacji kluczowe jest zadbanie o stopniowy powrót do pracy, do którego łatwiej Ci się będzie przygotować korzystając z zamieszczonych poniżej wskazówek.
7 sposobów ułatwiających powrót do pracy po urlopie
- Ustal plan działania. Przygotowanie harmonogramu na pierwszy miesiąc po wakacjach pomoże lepiej zorganizować czas i listę zadań, które trzeba będzie wykonać. Powrót do pracy jest bardziej stresujący, gdy wpadamy w wir zajęć bez priorytetowych zadań. W chaosie ciężko się odnaleźć. Usystematyzuj zadania skupiając się na początku na tych pilnych i ważnych. Sporządzenie listy uspokoi natłok myśli dotyczący mnogości naglących zadań.
- Uporządkuj swoją przestrzeń do pracy. Zarówno tę w szkole jak i w domu. Uporządkowanie biurka, sali lekcyjnej, czy materiałów, na których pracujesz może ułatwić skupienie się na pracy. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy, dokup nowe – te niezbędne. Odzyskasz poczucie dobrego przygotowania do nadchodzącego roku szkolnego.
- Zadbaj o przerwy. Nie działaj zero-jedynkowo. Czas odpoczynku na 100 procent i czas pracy na 100 procent. To nie zadziała. Przygotowuj się do powrotu do pracy stopniowo. Dziel zadania na poszczególne dni. Nadal dbaj o odpoczynek i rób sobie przerwy od obowiązków, które zaplanowałeś. Balans jest najważniejszy. Jeszcze przecież nadal są wakacje ☺
- Dbaj o granice. Koniec wakacji może się wiązać ze wzmożoną aktywnością rodziców czy nawet uczniów- poszukujących z Tobą kontaktu. Warto zadbać o swoje granice – wyznaczając datę i godzinę na konsultacje z uczniami i rodzicami, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeśli nie – po rozpoczęciu roku odpowiesz na wszystkie wiadomości. Zadbaj o swój komfort nie doprowadzając do sytuacji zabierania Ci Twojego prywatnego czasu.
- Zadbaj o relaks i zdrowie. Na co zabrakło Ci czasu w te wakacje? Może masaż, rodzinna wyprawa rowerowa albo kawa z dawno niewidzianą przyjaciółką? Pomyśl co jeszcze możesz zrobić dla swojego samopoczucia, żeby móc powiedzieć, że ten wakacyjny czas był dobrze wykorzystany. Przygotowania do pracy przeplataj przyjemnościami, na które w codziennym natłoku zajęć brakuje Ci czasu i przestrzeni.
- Pomyśl o szkoleniach. Czujesz, że brakuje Ci wiedzy lub kompetencji w jakimś obszarze, który jest dla Ciebie ważny? Nie znam grupy zawodowej bardziej skupionej na doskonaleniu swoich kompetencji zawodowych niż nauczyciele. Niemniej, nie zawsze te szkolenia są dopasowane do potrzeb i zainteresowań. Postaraj się skupić na tym co jest naprawdę ważne dla Ciebie i co jakościowo wzmocni Twój warsztat pracy. Poczucie dobrze wykorzystanego czasu i pozyskania nowych narzędzi do pracy mogą okazać się kluczowe dla Twojego poczucia bezpieczeństwa w swojej roli. Zobacz nasze szkolenia
- Wielozadaniowość jest przereklamowana. Przygotowując się na powrót do pracy pamiętaj o nowych zaleceniach w związku z unikaniem wypalenia zawodowego. Wielozadaniowość nie jest dziś wskazana. Prowadzi do poczucia, że ciągle się coś robi, a żadne z zadań nie jest ukończone. Ćwicz dzielenie zadań i skupianie się na jednym na raz. Zmniejszysz ilość popełnianych błędów, uczucie chaosu i zyskasz możliwość odhaczania poszczególnych zadań jako ukończone.
Najważniejszy jest balans
Pamiętaj o balansie między zadaniami zawodowymi i odpoczynkiem. Długi, letni urlop jest czasem do dowolnego wykorzystania dla siebie i swoje potrzeby. Jednak pamiętaj, że nie da się wypocząć „na zapas”. W ciągu roku szkolnego również nie zapominaj o czasie na odpoczynek i konieczności dbania o swoje granice. Dbając o siebie i swoje zdrowie psychiczne masz przestrzeń na to by dbać o swoich uczniów.
Odtwórz wideo
Przeczytaj także:
Patronat Honorowy Prezydenta Wrocławia