W natłoku codziennych obowiązków, ról, które pełnimy i zadań, które mamy do wykonania, możemy odczuwać przemęczenie i brak energii do działania. Zdarza się, że w związku z tym, porzucamy czynności, które powinniśmy robić dla naszego zdrowia czy samorozwoju.
Nie jest łatwo po intensywnym dniu w pracy iść na basen, nie jest łatwo wstać przed pracą, żeby iść na siłownię, zjeść dobrze zbilansowane śniadanie i wypijać odpowiednią ilość wody. Codziennie dokonujesz wyboru, czy będziesz się kierować hedonistycznym podejściem do życia na tu i teraz, dokonując szybkich decyzji przy jednoczesnym ignorowaniu dbania o zdrowe nawyki czy podejdziesz do swojego życia w sposób bardziej refleksyjny. Nie ma w Twoim życiu aktywności fizycznej, bo po co się tak męczyć? Lepiej kierować się zasadą „jakby jutra miało nie być” i zjeść trzy porcje deseru? Na ten moment na pewno jest to łatwe i przyjemne, a wprowadzenie pewnych zmian kojarzy się z wysiłkiem. Nie musi tak być.
Zmiany nie muszą być zero-jedynkowe, wszystko albo nic. Ćwiczę 4 razy w tygodniu albo w ogóle, jem dużo słodyczy albo w ogóle. Jeśli chcesz, żeby zmiana była trwała – wprowadzaj nowe nawyki małymi krokami. Niech będą drobne i nie sprawiające Ci dużego wysiłku. Jesz codziennie dwie drożdżówki na drugie śniadanie? Zjedz jedną, a drugą zamień na jabłko i jogurt naturalny. Słodzisz herbatę dwoma łyżeczkami? Spróbuj posłodzić jedną. Nadal nie zabierzesz sobie wszystkich przyjemności – a zrobisz bardzo dużo dla swojego zdrowia. Policz, ile herbat wypijasz dziennie i ile cukru mniej zjesz w skali tygodnia, miesiąca, roku.
Pamiętaj, koszt złych nawyków ponosimy w przyszłości. Wprowadzaj drobne zmiany dla swojego zdrowia, dobrego samopoczucia czy samorozwoju. Najlepiej już dziś.
Martyna Hnatyszyn
Psycholog