Posiadając listę zadań do wykonania, która zazwyczaj nigdy się nie kończy, sprawia, że chcąc optymalizować swój czas i swoją produktywność często wykonujemy kilka czynności na raz. Często bywa to również powodem do dumy – jak wydajnie jesteśmy w stanie wykonywać swoje zadania. Niestety, odbywa się to często kosztem naszych potrzeb na regenerację i odpoczynek. Np. – spożywanie posiłków przy jednoczesnym przeglądaniu służbowych dokumentów lub odbywaniu rozmowy telefonicznej. Chodzenie do toalety z telefonem, odpisywanie na maile podczas każdej zmiany świateł na czerwone czy też jednoczesne oglądanie telewizji i przeglądanie mediów społecznościowych na telefonie. Takie działania sprawiają, że na żadnej czynności nie jesteśmy w pełni skupieni, popełniamy więcej błędów, czujemy się przeciążeni.
Wykonywanie zadań w sposób sekwencyjny jest istotnym elementem zachowania zdrowia psychicznego. Koncentracja na jednej czynności pozwala na głębsze skupienie na konkretnym zadaniu bez rozpraszania uwagi i utraty poczucia bycia tu i teraz. To podejście ułatwia efektywne osiąganie celów dzięki jasnemu podziałowi rozpoczętych i ukończonych zadań – nasz mózg będzie nam za to wdzięczny. Dodatkowo, spożywanie posiłków powinno odbywać się niezależnie od jakichkolwiek innych zadań. Jeśli nie skupiamy się na tym, co mamy na talerzu – zazwyczaj zjadamy za dużo, prowadzi do uczucia ciężkości i ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.
W dłuższej perspektywie, wykonywanie zadań pojedynczo może przyczynić się do redukcji odczuwanego poziomu stresu, poprawy uwagi i koncentracji, lepszej organizacji czasu oraz redukcji stanu przeciążenia psychicznego.